GDB61753Z
Littelfuse®
* Actual product may vary from image
Details
MFG PART #:GDB61753Z
TRC Part #:LITTGDB61753Z
UPC #:079458963854
Inventory
Details
MFG PART #:GDB61753Z
TRC Part #:LITTGDB61753Z
UPC #:079458963854
Inventory
Attributes
Brand:Littelfuse®
Amperage Rating:175 A
Dimensions:2.8 in H x 3.14 in W x 1.5 in D
ETIM:EC000276
Material:Thermoplastic
Number Of Poles:3
Primary Connections/Pole:1
Secondary Connection/Pole:6
Series:GDB
Short Circuit Current Rating:100 kA
Voltage Rating:600 V AC/DC, 600 VAC/VDC
Wire Size:8 to 2/0 AWG, 14 to 4 AWG