KLLU1000
Littelfuse®* Actual product may vary from image
Details
MFG PART #:KLLU1000
TRC Part #:LITTKLLU1000
UPC #:079458271058
Inventory
Details
MFG PART #:KLLU1000
TRC Part #:LITTKLLU1000
Attributes
Brand:Littelfuse®
Amperage Rating:1000 A
Body Size:2-1/2 in Dia x 10-3/4 in L
Body Type:Cartridge
Class:L
ETIM:EC002704
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:20/200 kA
Material:Melamine
Mounting Type:Bolt
Series:KLLU
Terminal Type:Knife Blade
Type:Current Limiting
Voltage Rating:600 V AC/300 V DC, 600 VAC/300 VDC
Features
| Current limiting - reduces short circuit damage to systems and equipment and reduced downtime |
| Easily coordinated with other system components |
| Selective coordination - KLLU fuses coordinate well with other class L fuses and with all current-limiting Littelfuse® fuses rated 600 A or less |
| Reduced downtime |
| Excellent protection for a single breaker or a group of breakers |
| 200 kA at 600 VAC, 20 kA at 300 VDC interrupting rating |