DNF14-250FIB-C
Panduit®
* Actual product may vary from image
Panduit DNF14-250FIB-C Female Disconnect
Details
MFG PART #:DNF14-250FIB-C
TRC Part #:PANDDNF14250FIBC
UPC #:074983827176
Inventory
**Must be ordered in quantities of 100**
Details
MFG PART #:DNF14-250FIB-C
TRC Part #:PANDDNF14250FIBC
UPC #:074983827176
Inventory
Attributes
Brand:Panduit®
Barrel Type:Butted Seam/Funnel Entry
Color:Blue
Conductor Size:14 AWG
Conductor Type:Stranded
Dimensions:0.84 in L x 0.35 in W x 0.22 in H
ETIM:EC000516
Finish:Tin Plated
Insulated:Fully Insulated
Material:Brass
Specifications:0.16 in Dia Nylon Insulation, 9/32 in Mounting Hole Size, 9/32 in L Wire Strip
Tab Size:0.25 in W x 0.032 in THK
Temperature Rating:221 deg F
Terminal Type:Crimp
Type:Type DNF-FIB Loose Piece Vibration-Resistant
Voltage Rating:600 V