NGB3B035B
Siemens
* Actual product may vary from image
SIEMENS LOW VOLTAGE PANELBOARD MOUNT G FRAME CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETIC TRIP. UL LISTED NGB FRAME WITH STANDARD BREAKING CAPACITY. 35A 3-POLE (14KAIC AT 600Y/347V) (25KAIC AT 480Y/277V). SPECIAL FEATURES MOUNTS ON PANELBOARD, LOAD SIDE LUGS ONLY (TC1GG20) WIRE RANGE 8 - 1/0 AWS (CU/AL). DIMENSIONS (W x H x D) IN 3 x 5.4 x 2.8.
Details
MFG PART #:NGB3B035B
TRC Part #:SIEMNGB3B035B
UPC #:783643414297
Inventory
Details
MFG PART #:NGB3B035B
TRC Part #:SIEMNGB3B035B
UPC #:783643414297
Inventory
Attributes
Brand:Siemens
Amperage Rating:35 A
Connection Type:Load
Dimensions:5.4 in H x 3 in W x 2.8 in D