NGB3B100
Siemens
* Actual product may vary from image
SIEMENS LOW VOLTAGE PANELBOARD MOUNT G FRAME CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETIC TRIP. UL LISTED NGB FRAME WITH STANDARD BREAKING CAPACITY. 100A 3-POLE (14KAIC AT 600Y/347V) (25KAIC AT 480Y/277V). SPECIAL FEATURES MOUNTS ON PANELBOARD,NO LUGS. DIMENSIONS (W x H x D) IN 3 x 5.4 x 2.8.
Details
MFG PART #:NGB3B100
TRC Part #:SIEMNGB3B100
UPC #:783643553514
Inventory
Details
MFG PART #:NGB3B100
TRC Part #:SIEMNGB3B100
UPC #:783643553514
Inventory
Attributes
Brand:Siemens
Amperage Rating:100 A
Connection Type:Bolt-On
Dimensions:5.4 in H x 3 in W x 2.8 in D