QA120AFC
Siemens
* Actual product may vary from image
Siemens Low Voltage Residential Circuit Breakers Miniature Circuit Breakers AFCI - Combo AFCI 1-pole plug-on 10k are Circuit Protection Load Center Mains, Feeders, and Miniature Circuit Breakers. BREAKER 20A 1P 120V 10K QAF2 COMB AFCI
Details
MFG PART #:QA120AFC
TRC Part #:SIEMQA120AFC
UPC #:887621216252
Inventory
Details
MFG PART #:QA120AFC
TRC Part #:SIEMQA120AFC
UPC #:887621216252
Inventory
Attributes
Brand:Siemens
Amperage Rating:20 A
Connection Type:Plug-In
Dimensions:1.2 in L x 3.1 in W x 4.4 in H
ETIM:EC000228
Frame:QAF2
Frequency Rating:50/60 Hz
Interrupt Rating:10 kA
Number Of Poles:1
Phase:1
Trip Type:Thermal Magnetic, Thermal/Magnetic
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC
Wire Size:14 to 8 AWG, 12 to 8 AWG