SNW2040B1200
Siemens* Actual product may vary from image
SIEMENS LOW VOLTAGE PLUG-ON NEUTRAL READY STANDARD SERIES ASSEMBLED LOAD CENTER. MAIN BREAKER WITH 20 1-INCH SPACES ALLOWING MAX 40 CIRCUITS. 1-PHASE 3-WIRE SYSTEM RATED 120/240V (200A) 22KAIC. SPECIAL FEATURES ALUMINUM BUS, GREY TRIM NEMATYPE 3R ENCLOSURE FOR OUTDOOR USE.
Details
MFG PART #:SNW2040B1200
TRC Part #:SIEMSNW2040B1200
UPC #:804766703621
Inventory
Details
MFG PART #:SNW2040B1200
TRC Part #:SIEMSNW2040B1200
Attributes
Brand:Siemens
Amperage Rating:200 A
Enclosure Box Size:14-1/2 in W x 4-1/2 in D x 27 in H
Enclosure Type:NEMA 3R
ETIM:EC002498
Interrupt Rating:22 kAIC
Number of Circuits:40
Number of Spaces:20
Series:Standard SN Series
Type:1-Phase Assembled Low Voltage
Voltage Rating:120/240 V AC, 120/240 VAC
Wiring Configuration:3-Wire
Features
| Quicker breaker installation |
| Wiring made easier with the neutral lug removed on CAFCI breakers |
| Small electronic breaker footprint |
| Design allows for neutral terminal accessibility |
| Over 4 in of wire bending space |