W0204MB1100
Siemens* Actual product may vary from image
Siemens Low Voltage Residential Specialty Load Centers Small Circuit (2-10). Load Centers Type 1Application Residential V. Rating 120/240V A. Rating 100A Phase1PH Load Regulation 100A Wiring Conf 3w Bus Rating 100A Interrupt Rating 22000AIC
Details
MFG PART #:W0204MB1100
TRC Part #:SIEMW0204MB1100
UPC #:783643326149
Inventory
Details
MFG PART #:W0204MB1100
TRC Part #:SIEMW0204MB1100
Attributes
Brand:Siemens
Color:Gray
Depth:4.9 in
ETIM:EC002288
Length:13 in
Mounting Type:Flush
NEMA Rating:NEMA 3R
Type:1-Phase
Width:14-3/8 in
Features
| 120 VAC voltage between phase and ground (GND) rated value, 240 VAC voltage between phase and phase rated value |
| 100 A current rating |
| 3-wire |
| 22 kA interrupt rating |
| 100 A bus rating |