WB12000B
Siemens
* Actual product may vary from image
SIEMENS LOW VOLTAGE POWER MOD WB STANDARD CIRCUIT BREAKER MAIN. 1-PHASE 3-WIRE SYSTEM RATED 120/240V (2000A) 65KAIC INTERRUPT. SPECIAL FEATURES NEMA TYPE 3R ENCLOSURE, UG SERVICE FEED. 2000A 2-POLE RXD6 FRAME BREAKER INCLUDED (RXD62B2000).
Details
MFG PART #:WB12000B
TRC Part #:SIEMWB12000B
UPC #:040892166941
Inventory
Details
MFG PART #:WB12000B
TRC Part #:SIEMWB12000B
UPC #:040892166941
Inventory
Attributes
Brand:Siemens
Actuator Type:Handle
Amperage Rating:30 A
Connection Type:Plug-In
Dimensions:63 in H x 27 in W x 19 in D
Enclosure Type:NEMA 3R
ETIM:EC002498
Frame Type:RXD6
Interrupt Rating:10 kA
Material:G90 Galvanized Steel
Number Of Poles:2
Phase:1
Trip Range:200 to 2000 A