WS1600CU
Siemens
* Actual product may vary from image
SIEMENS LOW VOLTAGE POWER MOD WS STANDARD SWITCH MAIN. 1-PHASE 3-WIRE SYSTEM RATED 120/240V (600A) 100K INTERRUPT. SPECIAL FEATURES NEMA TYPE 3R ENCLOSURE, TOP/BOTTOM SERVICE FEED. DIMENSIONS (H x W x D) IN 50.13 x 15.19 x 16.31. NOTE DOESNOT INCLUDE FUSES.
Details
MFG PART #:WS1600CU
TRC Part #:SIEMWS1600CU
UPC #:040892153460
Inventory
Details
MFG PART #:WS1600CU
TRC Part #:SIEMWS1600CU
UPC #:040892153460
Inventory
Attributes
Brand:Siemens
Amperage Rating:60 A
Connection Type:Compression Line Side Lug/Plug-In
Dimensions:38 in H x 20 in W x 17 in D